Mostarski pulmolog za Bljesak: Izbjegavajte boravak na otvorenom, maske ne pružaju potpunu zaštitu
"Zrak u Mostaru je katastrofa. Najbolje bi bilo da ljudi što manje hodaju po gradu i izbjegavaju nepotrebno izlaganje dimu", kazao je za Bljesak.info specijalist interne medicine i subspecijalist pulmolog u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, dr. Milenko Pehar.
Naime, Grad Mostar u utorak je pozvao je sve građane koji osjećaju probleme s disanjem, kašaljem ili gušenjem da se jave na pregled u Dom zdravlja Mostar ili Dom zdravlja Stari Grad. Razlog je zagađenja zraka i širenja dima uzrokovanog požarom na deponiji Uborak.
Savjeti građanima
Dr. Pehar je za Bljesak.info istaknuo kako zasad nije zabilježen povećan broj pacijenata s težim respiratornim tegobama.
"Trenutačno nemamo neke veće gužve ni komplikacije vezane uz disanje", kazao je dr. Pehar.
Građanima koji se nalaze u blizini požara savjetuje da što manje borave na otvorenom te da drže zatvorene prozore kako bi smanjili izloženost zagađenom zraku.
Među najčešćim simptomima na koje građani trebaju obratiti pažnju izdvojio je kašalj i glavobolju, a u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja i problema sa disanjem preporučuje javljanje liječniku.
Pehar ističe kako zaštitne maske u ovakvim situacijama ne pružaju potpunu zaštitu jer sitne čestice nastale izgaranjem otpada mogu proći kroz njih.
Na pitanje o mogućim dugoročnim posljedicama za pluća dr. Pehar je naveo kako u ovom trenutku teško govoriti o konkretnim učincima.

"Teško je reći koji je sve materijal gorio, ali uglavnom ništa od toga nije dobro za zdravlje", rekao je.
Dodao je kako će se stvarni učinci požara na zdravlje građana moći procijeniti tek u idućim danima kroz broj pacijenata koji će zbog respiratornih tegoba zatražiti liječničku pomoć.
Bez panike
Podsjetimo, Stožer civilne zaštite Grada Mostara održao je u utorak sjednicu vezano za požar na odlagalištu Uborak, nakon koje je mostarski gradonačelnik Mario Kordić poručio kako trenutno pokušavaju riješiti dva problema.
''Jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirana tvrtka koja će već danas krenuti s tim procesom'', izjavio je Kordić.
Također, na jutrošnjoj sjednici je donesena odluka o angažmanu tvrtke koja će kontinuirano raditi monitoring kvalitete zraka, pogotovo u sjevernom dijelu grada.
"Kvaliteta zraka je trenutno lošija, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili ostale probleme. Na satnoj bazi ćemo obavještavati naše građane kakva je kvaliteta zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama", kazao je Kordić.
Gradonačelnik je komentirao i napise pojedinih portala te naglasio kako ne postoji mogućnost eksplozije metana na odlagalištu.
"Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požarom uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve 'kaverne plina'. Zapaljeno je tzv. 'sedlo', najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formirao. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovoj cijeloj priči", poručio je Kordić.





-webp.webp)



-webp.webp)

-webp.webp)