Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Oglasio se

Rahimić: Protivljenje mještana Vrapčića treba uvažiti, neki kupe jeftine poene

Đani Rahimić oglasio se o požaru na Uborku, pretovaru otpada i protivljenju mještana Vrapčića, poručivši da treba graditi povjerenje.
24.06.2026. u 19:48
text

Predsjednik Gradskog vijeća Mostara Đani Rahimić oglasio se na Facebooku povodom požara na deponiji Uborak, poručivši kako je prioritet što prije ugasiti požar, a nakon toga kroz dijalog tražiti rješenje za zbrinjavanje otpada i protupožarnu zaštitu.

Rahimić je naveo kako se ranije nije oglašavao zbog, kako je napisao, teške situacije i potrebe da se najprije radi na stabilizaciji stanja.

"Poštovani sugrađani, nisam do sada htio, niti sam imao vremena da se oglašavam povodom katastrofalne ekološke situacije koja je uzrokovana požarom na deponiji, ali s obzirom na veliki broj upita koje sam dobio, osjećam potrebu da vam se ovako obratim", napisao je Rahimić.

''Trebalo je biti suzdržan''

U objavi je naveo kako je smatrao da u ovakvoj situaciji treba izbjeći preuranjene optužbe i politička prepucavanja.

"Smatrao sam da u ovoj teškoj situaciji svi trebamo biti solidarni i suzdržati se od nepotrebnih komentara i izjava, a posebno optužbi i prozivanja barem dok se stanje ne normalizira, ali nažalost neodgovorni političari i pojedinci su odmah nakon početka požara dok je još vladala neposredna opasnost krenuli u svoju promociju i preuranjeno optuživanje svih koje smatraju odgovornim", naveo je.

Rahimić je istaknuo kako je požar prvi dan stavljen pod kontrolu zahvaljujući, kako je napisao, "nadljudskim naporima vatrogasaca i radnika JP Deponija", te da se već u utorak krenulo sa zatrpavanjem opožarenog dijela deponije.

"Taj dan sam osobno pratio radove na zasipanju deponije i zaista nisam ni mogao davati izjave, te se ovim putem ispričavam svim medijima koji su zvali i tražili komentar", napisao je Rahimić.

Dodao je kako je smatrao važnijim biti na licu mjesta s radnicima tvrtke HP Investing, za koje je naveo da su također riskirali živote izlaskom na deponiju, gdje se dan ranije špekuliralo o eksploziji metana.

O protivljenju mještana Vrapčića

Rahimić se osvrnuo i na protivljenje mještana Vrapčića lokaciji za pretovar otpada.

"Pratio sam rad Stožera civilne zaštite i saznao za protivljenje mještana Vrapčića oko lokaliteta pretovara otpada. Odmah želim istaknuti da protivljenje ovih građana treba uvažiti, isto kao što je uvaženo protivljenje građana Rodoča i Jasenice kada je prošle godine plan bio da se otpad pretovara na tom lokalitetu", poručio je.

Dodao je kako je prihvatljivu lokaciju za pretovar teško pronaći.

"Prihvatljivu lokaciju za pretovar je teško naći, možda jednako teško kao i lokaciju za eventualnu novu deponiju. Iako pretovar i deponiranje nisu isto, ipak razumijem da su ljudi izgubili povjerenje i da treba raditi na izgradnji povjerenja", naveo je Rahimić.

Prema njegovim riječima, u ovom trenutku najvažnije je da se požar što prije ugasi.

"Smatram da je sada prioritet da se požar što prije ugasi i nadam se da će se to desiti tijekom sutrašnjeg dana jer radovi na zasipanju napreduju, u što sam se danas opet osobno uvjerio", napisao je.

Odbacio optužbe

Rahimić je poručio kako se nakon gašenja požara i smirivanja situacije treba okrenuti dijalogu.

"Nakon gašenja požara i svih strasti koje su pratile ove događaje trebamo se okrenuti dijalogu i zajedničkom traženju rješenja za zbrinjavanje otpada, ali i za učinkovitu protupožarnu zaštitu", naveo je.

Odbacio je optužbe političkih aktivista, navodeći kako kao predsjednik Gradskog vijeća odgovorno stoji iza svojih poteza.

"Đani Rahimić je godinu i pol predsjednik Gradskog vijeća i odgovorno stojim iza svakog svog poteza, izjave, priopćenja, prijedloga i odluke u tom razdoblju. Naravno da, kao i svako ljudsko biće, griješim, ali nikada ta greška nije bila svjesna ili zlonamjerna, posebno nije nanijela štetu građanima, a možda meni osobno jest, zbog čega jasno i odlučno odbacujem bilo kakve optužbe političkih aktivista koji žele prikupiti jeftine poene na ovoj nesreći", poručio je Rahimić.

Na kraju je zahvalio svima koji su sudjelovali u gašenju požara i pozvao građane na strpljenje i oprez do okončanja izvanrednog stanja.

POVEZANO