Kordić: U Mostaru je izvršen teroristički čin!
''Ovo nije politička arena. Ovo je komunalni problem Grada Mostara, gdje je očito kriminalci... gdje u nekakvom razgovoru sa tužiteljstvom ima elementa i terorizma. Jer kada proglasite izvanredno stanje u Gradu Mostaru, pa netko dođe pa zapali dodatno deponiju, to je onda teroristički akt'', rekao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić govoreći o novom požaru na deponiji i blokadama pretovara smeća.
Rekao je kako se nada da će za ovo netko odgovarati da ne bude još jedna priča o kojoj se ništa ne zna.
''Netko je krenuo već kampanju voditi preko deponije i preko mještana sjevernog dijela grada Mostara. Mislim da je ovo sada već prešlo sve moguće granice. Identificirat ćemo odgovorne osobe identificirati i podnijeti adekvatne mjere protiv njih radi stanovništva da ne nasjedaju na utakmicu'', rekao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić govoreći o novoj blokadi pretovarnog mjesta za smeće iz Mostara koje bi se trebalo voziti na druge deponije u zemlji i o novom požaru kraj mostarske deponije Uborak.
Naime, krizni stožer Civilne zaštite Grada Mostara odredio je lokaciju nikada dovršenog bazena u naselju Vrapčići za pretovarno mjesto za mostarski otpad koji ne može na Uborak zbog požara.
Anarhija
Naveo je kako se ne mogu blokirati odluke Stožera Civilne zaštite jer se radi o izvanrednoj situaciji.
''Ako je određeno da je pretovar smeća na toj lokaciji onda se to mora uraditi. Sve drugo je anarhija'', rekao je i dodao kako u blokadi sudjeluju i pojedini gradski vijećnici te ''čak neki ljudi sa županijske razine visokopozicionirani u politici''.
Kordić je rekao kako ''nema načelnika u Bosni i Hercegovini koji nije ponudio neku vrstu pomoći''.
''Međutim, trenutno se otpad Grada Mostara ne može odvesti na adekvatno mjesto jer ne dozvoljava grupa ljudi u sjevernom dijelu grada da se pretovar i taj otpad. Nadmeću se i koriste građane u nekakve političke svrhe. Nemoguće je što se radi'', rekao je Kordić i dodao kako će im trebati ''ozbiljna asistencija policije''.
Kordić, koji je rekao u utorak za Bljesak.info kako neće biti nikakve nove deponije čime su se građani strašili, rekao je kako je, kad se tražila adekvatna lokacija za pretovar tražila, bilo 50 lokacija koje su bile potencijalno prihvatljive.
Predizborni kaos
''Svaka od tih 50 je imala nekakvu svoju manjkavosti. Naime, stari plato mostarskog bazena, uz komunikaciju sa svim djelatnicima Stožera civilne zaštite isto se činio kao onaj adekvatniji. To je betonirana ploha koja neće dozvoliti da procjedne vode dođu do rijeke Neretve, da je područje gdje ima najmanje naseljenog stanovništva u bližoj okolici i da pretovar na tom mjestu ne bi trebalo biti tehničkih problema. Znači, iz jednog kamiona na nekoj betonskoj plohi vrši se pretovar u drugi kamion koji će otjerati to na neku deponiju. O tome se radi'', rekao je.
''Netko zlorabi i medije i čitav ovaj sustav, koristeći to u predizborne svrhe ili pokušavajući napraviti kaos u gradu'', rekao je Kordić i naveo kako je novi požar podmetnut a da se sumnja i da je podmetnut i onaj koji je izbio u ponedjeljak ujutro.
Govoreći o problemima sa samom deponijom i procesima koje je Grad Mostar vodio oko njezine sanacije i plana prilagodbe koji bi vodio zatvaranju, Kordić je rekao kako je ''grupica građana koja je u međuvremenu postala politička'' kriva za blokade procesa.
Frustracija
''Osjećam frustraciju da ne mogu ništa napraviti, a pritom smo u pet godina upozoravali sve moguće vlasti i sve moguće institucije ovdje da pokušaju iskoristiti mehanizme da dozvole Gradskoj upravi da sukladno zakonima saniramo i lokalitet. Upravni postupak je vođen skoro dvije godine, da bi nam nakon svega bila vraćena okolišna dozvola na ponovljeni postupak, pa smo se ponovno angažirali. Dobili smo dozvolu da bi oni opet iskoristili to i tako nas pet godina vrte u krug, a mi mogućnost nemamo'', rekao je.
''Ovaj tjedan je netko našao za shodno da zapali čitavu deponiju da napravi taj završni korak, da imamo kaos. Zašto? Zato što smo mi već sljedeći tjedan trebali raditi nove kazete pretovara otpada. Međutim, ono što sad trenutno zabrinjava to je da netko više nema granica. Jučer kada sam rekao da smo uspjeli staviti pod kontrolu požar i zatrpati deponiju, kad su vidjeli da to je riješeno, netko je zapalio gume'', rekao je Kordić.



-webp.webp)








-webp.webp)






-webp.webp)




-webp.webp)
-webp.webp)
-webp.webp)


-webp.webp)
