Poljem se širi miris s Uborka
Deponija na lokalitetu Uborak otvorena je 1960. godine i već do '80-ih godina proteklog stoljeća činilo se da nije dovoljna za podmirenje svih potreba snažno uznapredovalog (pri)rasta najvećeg hercegovačkog grada. Još tih godina bilo je apsolutno nezamislivo i pokušati dobiti plac nedaleko od lokalne deponije jer logično, zagađenje, smrad i slično. A nisu ni komunisti dali. Mostarci su, uvijek dosjetljivi i šaljivi, prave liske, pokušali riješiti problem pod-kapacitiranosti lokalne deponije na originalan način, početkom 1990-ih godina, u cik demokracije, odlučili su se međusobno protjerivati, tako su ovi ove s jedne na drugu obalu proćerivali, miješane brakove slali mahom u treće zemlje, a Srbe uglavnom u pravcu Drine, pa dokle je koji stigao.
Kako se čak ni taj nesvakidašnji pokušaj smanjenja priliva smeća (u narodu poznato i kao smetlje) na mostarsku deponiju nije pokazao uspješnim, dio se ovih rašćeranih vratio, suncetipoljubim, a netko se božemprosti u ovoj stranci demokratskoj akcijskoj dosjetio još i dijeliti placeve izbjeglicama šta su ih Srbi njima slali...
Nekako je tamo, kad ono 1997. ili 1998. godine, ne uzmite me za riječ, napravljen famozni plan restrukturiranja i remodeliranja rada deponije, i to ti je trebalo potrajati, šta ti ja znam, nekih 15 godina valjda. I tako dođemo do godine, a majke ti, to bi trebalo da je isteklo nekad oko 2010. godine, aaaaaa! I krenuo je problem sa smećem (ilitiga smetljem) u Mostaru.
Ecce comunae
Svaka normalna zajednica još prije isteka vremena upotrebe neke lokacije za nešto pripremi plan rješenja, adaptacije, druge lokacije ili tko zna čega... ali da je Mostar normalna zajednica, ne bi bio istaknut u najluđem mirovnom sporazumu na planeti, onom potpisanom u Dayton, Ohio. Jeste, onaj u narodu poznat kao dva u tri, a u politici kao Okvirni.
Po belaju lokalne zajednice, u manjku posla i kruha i stambenog prostora, u gradić na Neretvi sad se naselilo svijeta iz okolnih selo-gradova, Čapljine, Čitluka, Gacka, Jablanice, Neuma, Nevesinja, Stoca (dakako nego abecednim redom)... nakotilo se to preko 100 tisuća, bilo namah 120 tisuća u jednom momentu 2013. godine. Uzalud su gradske vlasti poznate kao vječna koalicija Hrvatske Demokratske Zajednice BiH i Stranke Demokratske Akcije pokušavali natjerati stanovništvo u bolji život, put Irske, Njemačke, Austrije... smeće je pristizalo gotovo svakodnevno, u sve većim i većim količinama.
Naime, ovi Kinezi potaknuti ljubavlju prema američkim dolarima, počeli praviti smeće i prodavati ga kao takvo, pa ti dođe, ti što god kupiš, evo što ima rok trajanja, nego čak i ne doživi taj rok trajanja, a već je za smeće. Pa je onda posljednjih godina stigao i taj prokleti eBay i AliExpress i Temu pa to smeće dolazi već u kesama koje su za smeće, to zatrpani poštanski uredi budu pa evo i poštari prosvjeduju šta kupujemo tol'ko smeća, znamo li mi kako su njima male plaće. Znamo, i nama su jednako male.
To se nešto saniralo k'o
Prije nekoliko godina, već su propali silni potezi resornoga federalnoga ministarstva da se tu naprave prečistači otpadnih voda, sjećam se, još je bio pokojni Ljubo golman živ, je, onaj što je sve branio, u ono vrijeme otvorili i onaj neki pogon, bože jel' bio on ili je Radmilu poslao, Radmila je i tad podmetala leđa pred gradskim neradnicima, to joj bio opis radnog mjesta. Sjećam se uglavnom da nisi u pogon smio unić s kravatom jerbo je mogla ne daj bože zaglavit u onim strojevim za reciklažu.
I onda su krenuli oni prosvjedi pa blokade sanacije smeća, ali se nikad nitko iz one dobrohotne stranke što je najprije dijelila placeve bez dozvola nije sjetio predložiti ljudima jedno humano preseljenje u grad, šta ja znam, gore Zalik, ili dolje južno od RMC-a, šta udi možda i u Iliće uz Radobolju, a ja, nemere, to je Gagi već rasparcelo. Mislim, početkom devedesetih pravo su bili zagrijani za ta humana preseljenja, sad odjednom to nije opcija. Ne znam kako ste ljude natjerali da tu žive, pored smeća. No nebitno.
Ljudi sad imaju problem jer im smrdi, ali evo što smrdi, nego bolan kancer i svakojake bolesti s tim dođu, to vodom i zrakom ide.
I onda konačno neko prosvjetljenje tamo krajem 2022. godine, kad je krenuo proces rekonstrukcije i ujedinjenja gradskih komunalnih poduzeća iz nacionalnih, onih koja su skupljala samo hrvatsko i samo bošnjačko smeće, u ovo agnostičko, indiferentno, neselektivno poduzeće. Naravno da su o tom objedinjenju ključnu riječ imali ovi vječni koalicijski partneri, inžinjer u odsustvu te doktor lijepo priča, i njihovi puleni.
I onda je to kao komunalno poduzeće počelo uredno skupljati smeće (ili smetlje) i odlagati ga isto uredno na ovoj deponiji koja je kao nešto privremeno deponija bila, s napol k'o uvjetnim dozvolama. I onda su negdje pare curile, i ne curile, curio je i piralen iz mostarskih deponija, a da pare ne bi. I nije se moglo naći rješenje, evo u nas redovno pokupe viška smeća (ali samo viška, ne sve) u ulici kad se nakupi da ne može proći auto, a neki dan su nam upravo ovi iz komunalnog ukrali i kontejner pa sad imamo jedan kontejner i smeća za šest kontejnera, to valjda tako treba, da nam u parku ovdje u ulici ne teče voda, to znam, nisu bili uveli cijevi dok se nismo žalili, ali sad kad majke s djecom dođu, ne moraju nosit igračke, jer ionako je travnjak pun smeća što ga bura donese s one gomile gdje je onomad bio kontejner i još jedan kontejner pored njega.
Napakovalo mu jer je Bošnjak
I onda otpuste direktora Komunalnog jer pare cure, ma jok, jer je musliman, i ture dok ne nađu novog (koji će znati s parama (čitaj opet člana SDA)), vršiteljicu dužnosti koja definitivno nije muslimanka (a šta ste mislili da ne mogu ja opet zagradu lupit). I krenu problemi, ovaj inžinjer u odsustvu prestane dolazit, ali se i dalje svugdje predstavlja kao predsjednik GV, iako ne dolazi. I isto tako gleda on kući ili u stranci te sjednice kad budu na jućub pa ih komentira, i onda ti nije jasno što ne dolazi, kad je imao vremena gledat na mobitelu, da oči ne napreže, mogao je uživo, odmah i prokomentirati. No možda mu se obraz crveni od ove broke silne što je radi.
I onda jedno jutro, ovako namah... zapali se deponija. Svi znamo da su deponije sklone samozapaljenju, evo ja sam bar dvaput zvao mostarske vatrogasce posljednjih mjeseci kad ovi maloljetni delikventi prođu pored hrpe smeća tu u ulici pa mu nešto ružno dobace, a onda se smeće spontano od bijesa samozapali.
Ali ovaj put deponija je bila i više nego bijesna što nema Komunalno direktora i što nitko ne poštuje njegove probleme s odlaganjem i sortiranjem. Rekao sam već da je poduzeće ujedinjeno iz onog šovinističkog nacionalnog modela u ovaj neselektivni model. Tako, recimo, imaš ovdje niže, kod škole kontejner za selektivno odlaganje elektronskog otpada, ali ono nije šovinistički kontejner pa ima unutra električnih tikava i električnih kutija od pizze. I sad ti to tako profesionalno selektirano trebaš odvesti na deponiju koja ima problem sa selektiranjem i proteklih godinu dana devet puta se samozapalila od bijesa.
Ali ovaj put je mašala gorilo. Digao se sivi dim s primjesama žute i ljubičaste, prvo je išao po mostarskoj kotlini, onda kad nije imao više kud stati, počeo se prelijevati prema Čitluku i Širokom Brijegu po danu, kad puše bura, i prema Nevesinju predvečer, kad okrene zapad.
I lancuni mirišu, jastučnice su oprane
Ja ne mogu vjerovati, sad krajnje ozbiljno, da problemi koji su se posljednjih mjeseci događali s neodvoženjem smeća, i ovim sada požarom u kojem je nestalo više zgrada mostarskih komunalnih poduzeća, vjerojatno s dokazima 'đe su pare', vrijeme to sigurno neće pokazati... ja ne mogu vjerovati da se sve to slučajno dogodilo. (dobro, sad znamo đe su pare nestale, o'šle u zrak)
Jer kad su ovi iz oporbenih stranaka pitali tko to odbija raditi u komunalnim poduzećima, da im damo otkaz, upravo je doktor lijepo priča bio protiv davanja otkaza svojim koalicijskim partnerima iz redova inžinjera u odsustvu. A šta ćemo sada?! Tko će odgovarati za ovaj zločin nad oko stotinu tisuća ljudi, nebrojenim tisućama biljaka i životinja u krugu od skoro pa 50 kilometara zračne linije oko Mostara, dokle se otrovni dim izgorenih guma i plastike širio? Da je sreće, njih dva bi odmah, instiktivno, pozvali se na političku odgovornost i trajno politiku napustili. Kao u Europi što čine.
Ali ja sam siguran da ni doktor ni inžinjer nemaju odgovornost sada konačno prestati mrcvariti građane Mostara i dati ostavke. Da njih poštenje zanima, niti bi se više ikad kandidirali, niti bi riječi više javno u medije ili preko društvenih mreža rekli. Pokazali su nam i kakvi su doktori i kakvi su inžinjeri, nesposobni za sačuvati osnovno zdravlje i uredan život svojih sugrađana koji su im povjerili službu...
Aaaaa!
Služba. Znaju li oni uopće što znači ta riječ, ili misle da je narod tu da se njime Vlada, kako misli Vlada Hercegovačko-neretvanske županije?!
Pustit ću vas da zaključujete. Jučer, u jeku one drame oko gašenja, pita mene kolegica, 'ajd ti znaš pristupiti onim podatcima s mjernih uređaja, de nam vidi kakva je kvaliteta zraka?! I ja joj odgovorim, šta ću ti gledat, evo odavde vidim zrak, sve ti je time rečeno. Ali ipak odem i provjerim, i piše 23 čestice po onom metru kubnom, kako li se ona mjera zove... To ti je da baka i unuče iziđu fino u park da se igraju i nadišu čistog zraka. A ja gledam kroz prozor, vidim doslovce zrak.
Vi mislite da oni imaju dobre namjere? Da bi poštivali volju naroda? Pa ljudi, oni ne samo da su pokvarili skenere za izbore, unijeli im zloćudni kod, nego su, bolan, i najobičniji senzor kvalitete zraka pokvarili? I vi njima doista vjerujete i u odsustvu i pri lijepoj priči?! Sramotno! Neka idu doma - za politike nijedan nije.



















-webp.webp)


