Autoškole u pobuni, promet stao: Ovo je udar na naš rad i kandidate
Na ulicama Tuzle jutros od 7 sati zabilježene su velike prometne gužve zbog mirne prosvjedne vožnje koju je organizirala Udruga autoškola i instruktora Tuzlanske županije u osnivanju.
Povod prosvjedu je uvođenje novog aplikativnog softvera namijenjenog praćenju obuke kandidata za vozače. Predstavnici autoškola tvrde kako je riječ o sustavu koji nije usklađen s važećim državnim propisima, dok iz Ministarstva obrazovanja i znanosti Tuzlanske županije ističu da je cilj digitalnog alata sprječavanje nepravilnosti i mogućih zlouporaba tijekom procesa obuke.
Predsjednik Organizacijskog odbora prosvjeda Tomislav Tomić naglasio je kako autoškole nisu protiv digitalizacije, ali traže da se ona provodi u skladu sa zakonskim propisima.
''Tražimo zakonit i stručno utemeljen proces koji neće ugroziti rad autoškola, prava kandidata i kvalitetu obuke budućih vozača'', poručili su organizatori prosvjedne vožnje.
S druge strane, resorno ministarstvo odbacuje optužbe te tvrdi kako je uvođenje informacijskog sustava u potpunosti zakonito. Upozoravaju i da bojkot novog sustava može izravno ugroziti kandidate koji čekaju polaganje vozačkog ispita.
Iz Ministarstva navode kako su tijekom pojačanih inspekcijskih nadzora u proteklom razdoblju više puta zatekli zaključane učionice autoškola u terminima predviđenim za teorijsku nastavu, kao i nepravilnosti tijekom izvođenja nastave iz prve pomoći.
Dok traje spor između predstavnika autoškola i kantonalnih vlasti, posljedice najviše osjećaju građani Tuzle koji su se jutros suočili s otežanim prometom, ali i kandidati za vozače čiji su obuka i polaganje ispita trenutno pod znakom pitanja.











-webp.webp)