Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Mi smo daleko

Kos: Crna Gora i Albanija bit će prve koja će se pridružiti EU

U mnogim dijelovima zapadnog Balkana i dalje postoji skepticizam u pogledu toga je li članstvo u EU moguće.
01.05.2026. u 12:06
text

Europska povjerenica za proširenje Marta Kos kazala je kako će EU u narednom razdoblju dobiti nove članice. Prva u redu je Crna Gora, a potom i Albanija.

"Sada je sasvim realno kako će se Europska unija proširiti u narednim godinama. Ipak, u mnogim dijelovima zapadnog Balkana i dalje postoji skepticizam u pogledu toga je li članstvo u EU moguće. Nadam se da će pozitivan primjer Crne Gore i Albanije, koje su sljedeće u redu, inspirirati ostale zemlje regije da krenu istim putem", rekla je Kos na konferenciji u Freiburgu, prenosi RTCG.

Sporazumi o pristupanju novih zemalja Europskoj uniji sadržavat će novu odredbu koja će omogućiti Europskoj komisiji da primjenjuje sankcije u slučaju nepoštovanja pravila i "vrijednosti" Unije, dodala je europska povjerenica.

"Sporazum o pristupanju Crne Gore bit će prvi koji će uključivati posebne zaštitne mehanizme, proizašle iz iskustva s Mađarskom", dodala je.

Kos vjeruje da unutar Unije neće nastajati "trojanski konji".

"Da ste me o tome pitali prije pet ili deset godina, rekla bih da je to apsurd. Ali sada shvaćamo da moramo biti u stanju zaštititi se", dodala je europska povjerenica.

POVEZANO