Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
HRS Mostar

Nakon katastrofe na Uborku stigao žestok zahtjev: "Ovaj put netko mora odgovarati"

Nakon velikog požara na deponiji Uborak, iz HRS-a Mostar upozoravaju na moguće posljedice po zdravlje građana te traže istragu i sankcije za odgovorne.
23.06.2026. u 09:36
text

Gradski odbor HRS-a Mostar zatražio je neovisnu istragu o uzrocima velikog požara na deponiji Uborak te utvrđivanje odgovornosti za, kako navode, katastrofu koja bi mogla imati dugoročne posljedice po zdravlje građana i okoliš.

U priopćenju ističu kako je Mostar već tjednima suočen s problemom neodvezenog otpada, na što su, kako tvrde, više puta upozoravali te pozivali komunalna poduzeća da obavljaju posao za koji ih građani plaćaju.

Prema njihovim navodima, nakon što je odvoz otpada napokon pokrenut, na deponiji je izbio požar u kojem su uništeni sortirnica sa strojevima, bageri te druga oprema i mehanizacija.

''Šteta na samoj deponiji vjerojatno je višemilijunska'', navode iz HRS-a.

Posebno upozoravaju na posljedice po kvalitetu zraka, pozivajući se na jutrošnja mjerenja koja, kako tvrde, pokazuju visoku razinu zagađenja.

''Zrak je iznimno štetan, posebice za djecu, trudnice i građane s respiratornim teškoćama'', stoji u priopćenju.

Iz HRS-a poručuju kako će nakon utvrđivanja okolnosti požara tražiti sankcioniranje svih odgovornih.

''Ovo ovaj put ne smije proći bez kazni i posljedica'', naglašavaju.

Upozoravaju i na moguće posljedice koje bi požar mogao ostaviti na funkcioniranje grada, uključujući pojavu novih divljih deponija, ponovno gomilanje otpada na ulicama te negativan utjecaj na turizam u jeku ljetne sezone.

''Nažalost, ovo je logična i očekivana posljedica dugogodišnjeg lošeg upravljanja javnim poduzećima, u kojima se postavljaju podobni, a ne sposobni'', navode iz ove stranke.

Najavili su da će u narednim danima tražiti analize tla, zraka, rijeka i drugih mogućih posljedica koje je požar mogao izazvati.

Na kraju priopćenja zahvalili su vatrogascima koji su sudjelovali u gašenju požara.

''Jedina svijetla točka u ovoj katastrofi su vatrogasci, koji su i ovaj put pokazali profesionalnost i hrabrost. Zahvaljujemo im na nesebičnoj žrtvi i odvažnosti'', poručili su iz HRS-a Mostar.

POVEZANO