Kordić: Počeo pretovar otpada i u Rodoču
"Jutros se pretovar otpada, nakon prikupljanja s mostarskih ulica, odvija u reciklažnom dvorištu u Rodoču. Aktivnosti uklanjanja nagomilanog otpada i čišćenja grada nastavljaju se bez prekida", napisao je na svojem Facebook profilu gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Građanima je zahvalio na strpljenju, razumijevanju i podršci dok "zajednički vraćamo Mostar u normalno funkcioniranje".
Podsjetimo, u petak je skupina građana održala mirni skup u blizini pretovarnog mjesta u Sjevernom logoru.
Stanovnici Zalika tada su poručili kako ne pristaju na to da se "sav teret krize s odvozom otpada prelama preko njihova naselja" te naveli kako ista pravila moraju vrijediti i za Rodoč.
''Ako će otpad ići ovdje, mora i u Rodoč. Ne može sve biti prebačeno samo na Sjeverni logor'', poručili su.
Ministar financija HNŽ-a i zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta kazao je kako to i jest plan.
''Imajući u vidu složenu političku situaciju, rečeno je da će ovo biti mjesto za odvoz sa sjevernog dijela grada, a južni dio će ići na Rodoč'', rekao je Šuta.
Šuta je rekao kako problem deponije nema jednostavno rješenje, navodeći da ne postoji zakonska podloga za spalionicu, dok plan upravljanja otpadom na razini Federacije BiH nije donesen.
''Znamo problematiku deponije, nema jednostavnog rješenja. Nema zakonske podloge za spalionicu, plan upravljanja otpadom na razini Federacije nije donesen, a županija sama to ne može riješiti. Ovdje trebamo razgovarati argumentima. Cilj je da se smeće mora odvoziti i to je prioritet'', poručio je Šuta.
Pojasnio je kako pretovarne lokacije moraju funkcionirati još oko dva tjedna kako bi se omogućio organizirani odvoz otpada iz Mostara prema sanitarnim deponijama u drugim gradovima.
''Što se tiče pretovarnih stanica, one moraju biti još dva tjedna. One će omogućiti da se tu doveze smeće iz gradskih kamiona od nekoliko tona i pretovari u kamione od 20 tona, jer mali kamioni ne mogu voziti otpad u gradove u Bosni. Premali su i taj sustav ne bi funkcionirao'', kazao je Šuta.
Dodao je kako će upravo zbog toga veći kamioni preuzimati otpad i voziti ga prema legalnim sanitarnim deponijama.



-webp.webp)
-webp.webp)

-webp.webp)
-webp.webp)




-webp.webp)
-webp.webp)

-webp.webp)
-webp.webp)



-webp.webp)




