Pismo čitatelja: Zrak koji dišemo nema nacionalnost!
"Gušimo se – i doslovno i metaforično. Nesposobni političari godinama ignoriraju ekološku bombu, a kada deponija plane i sustav potpuno zakaže, što nam serviraju da skrenu pažnju? Nacionalizam. Svađu oko toga tko je koje vjere i čiji je 'predstavnik' kriv", stoji u pismu čitatelja koje je stiglo na naš redakcijski mail.
Čitatelj je naveo kako nije iznenađen time što se društvena rasprava u Mostaru ponovno svodi na prebrojavanje krvnih zrnaca.
Dokad ćemo šutjeti?
"Otrovne čestice, zatrovane podzemne vode i kontaminirana poljoprivreda ne biraju jesi li Hrvat, Bošnjak, Srbin... Zrak koji dišemo nema nacionalnost!", istaknuo je čitatelj u pismu.
Naglasio je kako mu je nevjerojatno da se na ulice može izaći zbog nogometnih utakmica, ali ne i kada "nas se truje, kada truju našu djecu, našu zemlju".
"Zar nije bitno pitati se koliko će ovo utjecati na prirodu, životinje i najgore životinje od svih (nas same), na Mostarsko jezero, na podzemne vode, na agrokulturu i poljoprivredu...", napisao je čitatelj.
Dodao je kako građani očekuju ostavke i odgovore.
"Naš stvarni 'neprijatelj' je nesposobnost, korupcija i sustav koji nas doslovno truje. Zajednička muka traži zajedničku reakciju. Dokad ćemo šutjeti?", upitao je.
Podsjetimo, nakon što je požar na mostarskoj deponiji Uborak lokaliziran u utorak, u srijedu je došlo do novog požara, ovoga put na odlagalištu starih automobilskih guma koje se nalazi tik uz deponiju komunalnog otpada.
Podmetnuti požari
Nakon sjednice Kriznog stožera gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je kako je novi požar podmetnut i da je izvršena evakuacija stanovništva u neposrednoj blizini požarišta.
"Dojavljeno nam je da je netko potpalio požar. Sada neću biti pristojan i reći da se to gore zapalilo. Pokraj deponije Uborak, postoji veliko odlagalište automobilskih guma, koje nema nikakvog kontakta s ranijim požarištem. Jutros je gore izbio ogroman požar, ugrožene su okolne kuće i naredili smo evakuaciju tog dijela stanovništva. Dodatni problem predstavlja što se u blizini toga odlagališta guma nalazi spremnik za gorivo", upozorio je mostarski gradonačelnik.
Dodao je kako se sumnja da je i prvi požar podmetnut.
"Prve informacije s terena bile su kako su se neke osobe neovlašteno kretale po deponiju. Tu informaciju imamo od vatrogasaca, zvali smo MUP da to provjeri i pokrenuli smo preko gradskog stožera civilne zaštite uključivanje tužiteljstva. Pokrenuli smo sve raspoložive mehanizme kako bi vratili red u Mostar, jer je netko preko mještana sjevernog Mostara odlučio voditi kampanju", kazao je Kordić te poručio kako će svi odgovorni biti pronađeni i sankcionirani.
Gradonačelnik je upozorio i na velike probleme i blokadu privremen lokacije za pretovar i odvoz smeća u Vrapčićima sjeverno od Mostara.



















-webp.webp)





-webp.webp)