Na današnji dan prije 85 godina, 22. lipnja 1941., osnovan je Sisački partizanski odred koji je bio prvi ne samo u Hrvatskoj nego i prva antifašistička postrojba u Europi.
Odred je osnovan u šumi Brezovica u blizini sela Žabno kraj Siska odlukom Okružnog komiteta KP Hrvatske, odmah nakon njemačkog napada na SSSR, bez čekanja instrukcija iz Beograda.
Zapovjednici su bili Vladimir Janjić-Capo i Marijan Cvetković, a imao je 79 boraca, među kojima su bili Mika Špiljak, Janko Bobetko (kasnije stožerni general HV-a), Franjo Knebl i drugi.
Već dan nakon osnutka odred je poduzeo prvu gerilsku akciju, miniravši prugu Sisak – Sunja kod Blinjskog Kuta. U svojem tromjesečnom djelovanju u šumama oko Siska izveo je nekoliko diverzija na željezničku prugu i telegrafsko-telefonske linije, napade na općinske zgrade u Topolovcu i Palanjeku te organizirao ilegalan i propagandni rad u Sisku i okolnim selima.
Poslije toga, sisački partizani kreću prema Banovini, gdje su, krajem rujna, Sisački partizanski odred i nekoliko banijskih formirali jedinstveni - Banijski partizanski odred.
Kako su u odredu većinom bili Hrvati (osim jedne žene – Srpkinje Nade Dimić), borilo se uglavnom na hrvatskom području, a završetak Drugoga svjetskog rata doživjelo je 38 njegovih boraca.
Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane antifašističke borbe u Hrvatskoj, u kojoj je aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana. U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske (NOV-a) borilo se oko 230.000 boraca iz Hrvatske.
Dan osnutka Sisačkog odreda u Republici Hrvatskoj obilježava se kao praznik Dan antifašističke borbe.