Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Aktivirati

Gradovi i općine traže ministarstvo za lokalnu samoupravu u Vladi FBiH

Smatraju kako je to ključ svih njihovih problema, kako bi imali nekoga tko će 24 sata dnevno razmišljati o našim problemima

Na sjednici Predsjedništva Skupštine Saveza općina i gradova Federacije BiH (SOGFBiH), koja je održana danas u Sarajevu, razmotren je niz pitanja od značaja za rad lokalne samouprave.

Direktorica Saveza općina i gradova Federacije BiH Vesna Travljanin nakon sjednice je izjavila kako su, prije svega, razmatrana rješenja na kojima rade iz područja zakonodavstva – zakonska rješenja i podzakonski akti na kojima njihove stručne službe, odnosno povjerenstva, aktivno rade.

"Predsjedništvo je usvojilo ta izvješća, ali ono što je konačni zaključak koji će biti dostavljen Vladi i nadležnim ministarstvima je bolja suradnja s Vladom i ministarstvima i zakonodavnom vlašću, s ciljem kako bi ta naša rješenja, odnosno prijedlozi, bila dostavljena donositeljima odluka" kazala je Travljanin.

Suradnja s IDDEEA-om

Posebno je istaknula proces digitalizacije općina i gradova, kao i usluga koje pružaju građanima.

Zahvalila je Agenciji za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) koja već aktivno radi u mnogim općinama.

"Danas je predstavljena mogućnost kako se na druge općine i gradove prenesu aktivnosti na kojima ova Agencija radi. Neminovno je kako je digitalizacija od značaja i za općine i za gradove, odnosno građane, i na tome ćemo aktivno raditi. Također, tu je i Zakon o javnim nabavama, koji će biti usuglašen za cijeli teritorij BiH" navela je Travljanin.

Ministarstvo za lokalnu samoupravu

Predsjednik Skupštine Saveza općina i gradova Federacije BiH Kenan Dautović kazao je kako su na današnjoj sjednici razmatrali niz važnih pitanja, ali je izdvojio dva.

"Na temelju sastanaka s Povjerenstvom za lokalnu samoupravu Zastupničkog doma Federacije BiH, odlučili smo poslati zahtjev koji će sadržavati nama možda najvažniju materiju, a to je kako od naredne Vlade Federacije tražimo, odnosno od narednog saziva Parlamenta, kako se u Vladi Federacije aktivira ministarstvo za lokalnu samoupravu. Smatramo kako je to ključ svih naših problema, kako bismo imali nekoga tko će 24 sata dnevno razmišljati o našim problemima" kazao je Dautović.

Dodao je kako su druga dva zaključka vezana uz neusklađenost propisa, "gdje su svi ti zakoni, svaki za sebe, lex specialis i svako se ministarstvo koje je nadležno poziva kako je i pravi tumač tog zakona, tako da imamo sukob u smislu nadležnosti tko je zadužen za sistematizaciju općina i gradova, odnosno tko donosi proračun u slučaju kako postoje određene napetosti, kako se Općinsko vijeće i gradonačelnik ili načelnik ne mogu dogovoriti".

Diskriminirani u Sarajevu

"Također smo podržali naše kolege u Kantonu Sarajevo koji su, na neki način, diskriminirani u dijelu raspodjele sredstava koja im trenutačno pripadaju. Drugi važan moment jest kako smo na zasjedanju Kongresa regija i lokalnih zajednica u Strasbourgu ušli u jedan projekt koji se zove 'Lokalni opservatorij za implementaciju reformske agende'. Zajedno s Europskom unijom i Vijećem Europe ući ćemo u taj projekt koji za cilj ima sudjelovanje lokalne zajednice u reformskoj agendi, u programu reformi, što je za nas iznimno važno, imajući u vidu kako se trenutačno naš glas s lokalne razine ne čuje dovoljno" kazao je Dautović.

POVEZANO