Dokumentacija s deponije izuzeta - 500 tona smeća čeka deblokadu!
''Pokušavamo riješiti odvoz smeća iz grada Mostara. Ako se budemo bavili samo požarom, a ne i odvozom smeća imat ćemo grad pun malih deponija'', rekao je mostarski gradonačelnik Mario Kordić na konferenciji za medije nakon zasjedanja Kriznog stožera Civilne zaštite Grada Mostara.
Naveo je kako se ne radi ni o kakvim igrama nego o ozbiljnoj, izvanrednoj situaciji.
Traženje lokacija za pretovar
''Nemamo uvjete za odvoz smeća jer je blokirano mjesto pretovara s kojeg bismo smeće vozili na deponije diljem Bosne i Hercegovine. Upravo na ovom stožeru smo tražili puno lokacija, ali radit ćemo na tome da pokažemo dobru volju prema mještanima pa da to radimo na dva mjesta. Zamolba je da dopuste da danas pretovarimo otpad i pošaljemo na deponije koje čekaju prihvat i da očistimo grad. Prevažno je da smo u katastrofi na istoj strani, da riješimo komunalni problem. Nadam se da će biti razumijevanja'', rekao je.
Naveo je je kako se sve angažiralo da se prekrije požarište.
''Moramo smeće pretovariti pa gdje god ga pretovariti. Tražimo na Stožeru više lokacija, ali dok ne nađemo novu lokaciju, još jednom, molba ljudima koji su uključeni u lokacije. Vrijeme nam curi. Svaki dan pristiže 120 tona otpada. Trenutno je unutar grada 500 tona koje moramo negdje odvesti. Do nas je hoćemo li ga odvest ili ćemo blokirati jedni druge i gušiti se u smeću'', rekao je Kordić.
21 tisuća KM dnevno
Govoreći o rješenju inspektorice o blokadi pretovarnog mjesta, rekao je kako je ona nenadležna.
''Očito ju je netko zaveo ili ima pogrešne informacije i obaviještena je da povuče to kako ne bismo dizali kaznene prijave. Ne pada mi na pamet da nekome prijetim, ali moramo jasno komunicirati. Smeće mora ići vani jer nas čeka sljedeća ugroza. Osjećam se kao gradonačelnik odgovoran da riješimo ovu situaciju. Jedan način je da ljudi to shvate, a drugi da iskoristimo mehanizme da to iskoristimo'', rekao je Kordić.
Dodao je kako Grad i građane će ovo koštati dnevno 21.000 KM sam odvoz otpada.
Igra
''Sreća je da nam pomažu razne razine vlasti, ali se bojim da nam ta pomoć neće biti dovoljna. Morat ćemo iskoristiti sve mehanizme da se vratimo u normalu jer će nas ovo jako puno koštati. Izgorjelo je postrojenje kojeg smo samo mi imali'', naveo je Kordić.
Dodao je kako ovo ''nije nikakva igra nego izvanredna situacija''.
Policija je još uvijek prisutna na lokaciji deponije i, kako je rekao Kordić, određena dokumentacija je izuzeta.
''Morat ćemo vidjeti je li netko pogriješio, tko je pogriješio i zašto. Morat će se utvrditi odgovornost'', rekao je.
Rekao je kako su postavljene mjerne stanice za kvalitetu zraka, ali da još nema rezultata jer ima ''treba neko vrijeme''.
Naveo je i kako je osjetan pad turista u gradu.
''U odnosu na prošlu godinu smo u minusu'', rekao je i dodao kako se ne zna za sada je li to zbog ovoga ili zbog globalnog trenda.
Ciklus koji traje
Vatrogasni zapovjednik Petar Jurić rekao je kako su vatrogasci na mostarskoj deponiji dežurali cijelu noć jer je to lako zapaljiva materija.
''Ogromne su naslage koje gore i izdimljavanje je još uvijek primjetno i mi dežuramo kada se pojavi plamen da se gasi. Ekipe su non-stop na terenu. Jedini način da se ugasi požar je zatrpavanje. Jedino što se može eliminirati je zrak. To rade službe koje je grad angažirao, a mi kontroliramo nove vatre'', rekao je zapovjednik mostarskih vatrogasaca.
Jurić je rekao kako nema potrebe više za angažiranjem vatrogasaca iz drugih mjesta.
Dodao je kako su na dan požara deponije imali još 11 intervencija, a dan kasnije sedam intervencija na drugim požarištima.
''Moramo konstantno paziti da svaki dan imamo relativno odmorne ljude. Moramo redovito kontrolirati vozila i oprema. Jutros smo imali jedno pokvareno vozilo. To je ciklus koji traje'', rekao je Jurić.



















-webp.webp)





