Cijene nafte vratile se na razinu prije početka rata s Iranom
Cijena sirove nafte Brent pala je za gotovo 2 posto, na 76,4 dolara po barelu, u jednom trenutku jutarnjeg trgovanja u utorak i doegla novi minimum od početka ožujka i približila se razini od 72 dolara po barelu, viđenoj prije početka rata SAD-a i Izraela protiv Irana 28. veljače.
Najnoviji pad uslijedio je nakon što je američko Ministarstvo financija izdalo 60-dnevnu licencu kojom se ukidaju sankcije na iransku naftu kao dio privremenog sporazuma o okončanju rata, čime se omogućuje dotok nafte iz Irana u SAD.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance rekao je da su dugi razgovori s visokim iranskim dužnosnicima u Švicarskoj stvorili "dobru osnovu" za konačni mirovni sporazum, dok obje strane nastoje trajno okončati rat.
SAD i Iran prošlog su petka potpisali privremeni mirovni sporazum u trajanju od 60 dana, ali su pregovori o dugoročnom sporazumu u početku bili prekinuti kao odgovor na nastavak borbi između Izraela i militanata Hezbolaha, koje podržava Iran, u južnom Libanonu.
Niže cijene sirove nafte doći će kao olakšanje diljem svijeta nakon što su veleprodajne cijene nafte i energije porasle od početka sukoba.
Cijene nafte u jednom su trenutku dosegnule 120 dolara po barelu jer je vitalni Hormuški tjesnac bio praktično blokiran, čime je zatvorena pomorska ruta kojom se obično prevozi petina svjetskih zaliha nafte i plina.
Privremeni mirovni sporazum predviđa da Iran pristaje na ponovno otvaranje tjesnaca, a poznato je da su deseci brodova prošli kroz njega tijekom vikenda, iako je glavna ruta i dalje minirana i zatvorena.
No na širim financijskim tržištima dionice su bile pod pritiskom nakon velikih padova tijekom noći na Wall Streetu i u Aziji, nakon što je nedavno Elon Muskov SpaceX zabilježio velik pad cijene dionica.
Indeks FTSE 100 u Londonu bio je 0,9 posto niži, na 10.342,06 bodova, u ranom trgovanju u utorak, nakon pada SpaceX-a od 16 posto na američkom Nasdaqu.
Chris Beauchamp, glavni tržišni analitičar u IG-u, rekao je: "SpaceX-ov preokret je došao, vrativši dionice na zemlju i izazvavši euforično raspoloženje. I jednako neizbježno, gubici su takve veličine da ih šire tržište ne može ignorirati."
Dodao je: "To je nužna korekcija raspoloženja i teoretski bi trebala učiniti dionice još atraktivnijima, ali emocije ne funkcioniraju tako.
Umjesto nade da će dionice nastaviti rasti, imamo strah da će još više pasti", upozorio je Beauchamp.











