Hercegovačku elektranu od 1,5 milijardi KM gradit će novoosnovana singapurska tvrtka
Vlada Republike Srpske precizirala je uvjete pod kojima će, putem pregovaračkog postupka, dodijeliti koncesiju singapurskoj tvrtki Zodic Energy PTE LTD za izgradnju vjetroelektrane Leotar vrijedne milijardu i pol KM.
Zodic Energy imat će obvezu uplatiti jednokratnu koncesijsku naknadu za ustupljeno pravo u iznosu od 7,8 milijuna maraka, koja se plaća pri zaključenju ugovora o koncesiji. Uplaćivat će i koncesijsku naknadu za korištenje predmeta koncesije u iznosu od 0,0055 KM po proizvedenom kWh električne energije.
Projektirana instalirana snaga vjetroelektrane Leotar je 537,5 MW, a procijenjena godišnja proizvodnja 1.279 GWh.
Kako stoji u odluci Vlade, koncesija će biti dodijeljena nakon što budu ispunjeni uvjeti Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog nasljeđa.
"Nakon provedenog pregovaračkog postupka, Ministarstvo energetike i rudarstva će u roku od 60 dana dostaviti Vladi Republike Srpske izvješće o provedenom pregovaračkom postupku", navedeno je u Odluci.
Tvrtka "Zodic Energy" iz Singapura osnovana je 20. ožujka prošle godine, manje od godinu dana prije ulaska u postupak za navedenu koncesiju vrijednu čak 1,5 milijardi KM.
Prema službenim registrima, ova tvrtka ima svega tri zaposlena i nema službenu mrežnu stranicu. Organizirana je kao privatno društvo.
Vlada Republike Srpske strateški sporazum za vjetroelektranu Leotar, koja se tada zvala Trebinje 1, potpisala je s kineskom grupom Zhongbo Group, ali je ta kompanija u rujnu 2025. godine obavijestila Vladu kako se iz projekta povlači zbog "unutarnje reorganizacije".
Odmah po povlačenju Kineza, singapurska tvrtka Zodic Energy od njih kupuje tvrtku osnovanu u Banjoj Luci te ulazi u postupak za vjetroelektranu, piše Capital.


-webp.webp)

-webp.webp)






-webp.webp)

-webp.webp)






-webp.webp)




