Grad Mostar: Koncentracije zagađujućih materija u zraku ispod graničnih vrijednosti
Grad Mostar u subotu ujutro dostavio je satne koncentracije mjerenih gasovitih zagađujućih materija u gradu Mostaru u periodu od 15:00 sati 24. lipnja do 9:00 sati 26. lipnja.
"Sve izmjerene koncentracije su ispod satnih i dnevnih graničnih vrijednosti (SO2 i NO2), osmosatnih i dnevnih graničnih vrijednosti (CO) i ciljanih osmosatnih vrijednosti koncentracije (O3) propisanih Pravilnikom o načinu vršenja monitoringa kvalitete zraka i definiranju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvalitete zraka", stoji u prioćenju Grada Mostara.
Podsjetimo, kvaliteta zraka u prvim danima požara u Mostaru bila je ocijenjena kao nezdrava.
Nakon što je požar na mostarskoj deponiji Uborak lokaliziran u utorak, u srijedu je došlo do novog požara na odlagalištu starih automobilskih guma koje se nalazi tik uz deponiju komunalnog otpada.
Nakon sjednice Kriznog stožera gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je kako je novi požar podmetnut te dodao kako smatra da je i prvi požar podmetnut.
"Prve informacije s terena bile su kako su se neke osobe neovlašteno kretale po deponiju. Tu informaciju imamo od vatrogasaca, zvali smo MUP da to provjeri i pokrenuli smo preko gradskog stožera civilne zaštite uključivanje tužiteljstva. Pokrenuli smo sve raspoložive mehanizme kako bi vratili red u Mostar, jer je netko preko mještana sjevernog Mostara odlučio voditi kampanju", kazao je Kordić te poručio kako će svi odgovorni biti pronađeni i sankcionirani.
Nakon požara Mostar se našao u problemu nedostatka deponije za odlaganje komunalnog otpada. U gradu je proglašeno izvanredno stanje i određena privremena lokacija za pretovar otpada koji bi se vozio na deponije u gradovima diljem BiH s kojima je dogovoren prihvat otpada.
Građani su nezadovoljni odlukom da se otpad pretovara u Sjevernom logoru. Svoje nezadovoljstvo pokazali su mirnim okupljanjem u petak navečer.
Stanovnici Zalika tada su poručili kako ne pristaju da se sav teret krize s odvozom otpada prelama preko njihova naselja te naveli kako ista pravila moraju vrijediti i za Rodoč.
Ministar financija HNŽ-a i zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta kazao je kako je takav i plan.
''Imajući u vidu složenu političku situaciju, rečeno je da će ovo biti mjesto za odvoz sa sjevernog dijela grada, a južni dio će ići na Rodoč'', rekao je Šuta.

-webp.webp)






















-webp.webp)

