Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Radna atmosfera

Sloboda medija: Ni Njemačka više nije među prvih 10

Sloboda medija u Njemačkoj i dalje se ocjenjuje kao "zadovoljavajuća", ali se novinari, prema izvješću Reportera bez granica, sve češće suočavaju s prijetnjama na internetu i na ulici.
30.04.2026. u 18:13
text

Njemačka je ponovno nazadovala na svjetskoj rang-listi slobode medija. Sada se nalazi tek na 14. mjestu, što je za tri pozicije lošije nego prošle godine, priopćila je organizacija za ljudska prava Reporteri bez granica (RSF).

Stanje u Njemačkoj i dalje se ocjenjuje kao "zadovoljavajuće", ali se novinari, prema izvješću, sve češće suočavaju s prijetnjama na internetu i na ulici. Organizacija kao razlog navodi prije svega sve grublju radnu atmosferu.

Polarizirajuće teme, poput izvještavanja o Bliskom istoku, otežavaju uvjete rada u redakcijama i povećavaju pritisak na medijske djelatnike. Mnogi njemački novinari govore o mržnji, diskreditaciji i gubitku povjerenja u medije.

Situacija sa slobodom medija dodatno se pogoršala diljem svijeta.

Prvi put u četvrt stoljeća postojanja rang-liste situacija u više od polovice svih analiziranih zemalja i teritorija nalazi se u kategorijama "teška" ili "veoma ozbiljna".

Samo u sedam zemalja stanje se ocjenjuje kao "dobro" – a u njima, prema podacima RSF-a, živi svega oko jedan posto svjetskog stanovništva.

Na prvom mjestu ponovno je Norveška, već desetu godinu zaredom. Iza nje slijede, među ostalima, Nizozemska i Estonija.

Na dnu liste su, kao i prethodnih godina, Eritreja, Sjeverna Koreja i Kina.

POVEZANO