Pakistan i Katar izvijestili su o značajnom napretku u diplomatskim naporima između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, nakon prvog kruga razgovora na visokoj razini održanog na samitu u Švicarskoj. Nakon sastanka, Kina je pozvala SAD i Iran da nastave suradnju radi postizanja pozitivnih rezultata, piše Anadolija.
Dvojica posrednika, Pakistan i Katar, u zajedničkom su priopćenju naveli da je samit na Lucernskom jezeru protekao u "pozitivnoj i konstruktivnoj atmosferi". "Postignut je ohrabrujući napredak, uključujući uspostavu mehanizma za daljnje tehničke razgovore", stoji u priopćenju.
Vijest o napretku pozdravila je i Kina. Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun izjavio je novinarima u Pekingu kako se nada da će SAD i Iran "zadržati pozitivan zamah u pregovorima i raditi na istom cilju kako bi postigli pozitivne rezultate". Guo je dodao da Kina podržava posredničke napore Pakistana, Katara i svih relevantnih strana s ciljem trajnog okončanja američkog rata protiv Irana.
U Burgenstocku su održani dugo očekivani izravni razgovori američkog i iranskog izaslanstva. Američko izaslanstvo predvodio je potpredsjednik JD Vance, a iransko predsjednik parlamenta Mohammad Baqer Qalibaf. Svrha sastanka bila je rasprava o načinima provedbe Memoranduma o razumijevanju iz Islamabada, koji je potpisan 17. lipnja.
Nakon razgovora, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pohvalio je ulogu Pakistana i Katara. Istaknuo je da su pregovori sa SAD-om donijeli značajan napredak prema okončanju rata u Libanonu i ublažavanju pritiska na iransko gospodarstvo.
Na društvenoj mreži X, Araghchi je objavio: "Neumorno posredovanje Pakistana i Katara donijelo je velik napredak prema okončanju rata u Libanonu. Izvoz nafte i petrokemijskih proizvoda izuzet je od ograničenja, blokada je ukinuta, dio zamrznute imovine je oslobođen, a pokrenut je i velik plan obnove i razvoja Irana".