Izrael prisilno raselio 270.000 Palestinaca iz Gaze
Izrael je prisilno raselio 270.000 Palestinaca iz grada Gaze prema jugu pod prijetnjom bombardiranja, priopćio je vladin ured za medije Gaze, javlja Anadolija.
Izrael vodi razorni rat u Pojasu Gaze od listopada 2023. godine, od kada je ubijeno više od 65.000 Palestinaca, većinom žena i djece, prema podacima Ministarstva zdravstva Gaze.
Ured je naveo da više od 900.000 Palestinaca ostaje u gradu Gazi i sjevernim područjima, odbijajući da odu usprkos kontinuiranom razaranju i "zločinima trajnog prisilnog raseljavanja".
"Dok su tisuće ljudi pobjegle na jug zbog izraelskih zračnih napada, najmanje 22.000 se od tada vratilo u grad Gazu nakon što su preselili svoje stvari na jug", dodaje se, navodeći nedostatak osnovnih potrepština.
Ured je istakao da je područje Al-Mawasi u Khan Younisu i Rafahu, koje Izrael promovira kao "sigurnu humanitarnu zonu", umjesto toga je bombardirano više od 110 puta, pri čemu je ubijeno više od 2.000 ljudi.
Navodi se da u tom području nedostaju bolnice, infrastruktura, čista voda, hrana, stambeni objekti, struja i obrazovanje, što život čini "gotovo nemogućim".
Prema uredu, Izrael je samo 12 posto ukupne površine Gaze odredio kao "skloništa", pokušavajući prisilno smjestiti više od 1,7 milijuna ljudi u njih, uspoređujući ih s "koncentracijskim logorima" s ciljem depopulacije grada Gaze i sjevera.
Ured je osudio izraelske postupke kao "potpuni ratni zločin i zločin protiv čovječnosti", okrivljujući "Izrael, njegovog saveznika SAD i druge države koje podržavaju rat" za posljedice.
Pozvao je međunarodnu zajednicu, UN i međunarodne sudove da poduzmu "ozbiljne i efikasne mjere" kako bi zaustavili zločine, pozvali izraelske lidere na odgovornost i garantirali pravo Palestinaca da ostanu na svojoj zemlji sa sigurnošću i dostojanstvom.




















-webp.webp)



-webp.webp)
