Najavljen novi skup građana: "Smeće više ne ide na Uborak"
Građanska inicijativa "Jer nas se tiče" najavila je novi skup građana zbog deponije Uborak. Kako su istaknuli, skup je zakazan za ponedjeljak, 29. lipnja, u 20:00 sati.
"Naše zdravlje. Naša priroda. Naša budućnost. Zajedno možemo - zaustavimo deponiju!", stoji u pozivu građanima.
Kako su istaknuli iz Inicijative, sastanak je održan i u petak navečer na deponiji Uborak te je s njega poslana jasna poruka da "smeće više ne ide na Uborak".
"Nakon ove tragedije koju smo preživjeli, a kojom su bili pogođeni naši najmiliji, naša djeca i starije osobe, više nikada nećemo dati priliku da se ovo ponovi!", istaknuli su iz Inicijative te dodali kako je to jedino rješenje.
Pretovar otpada
Podsjetimo, pretovarno mjesto u Vrapčićima bilo je blokiran, a policija je angažirala dodatne snage kako bi omogućila provedbu odluke Kriznog stožera civilne zaštite Grada Mostara.
Riječ je o lokaciji koja je, nakon požara na deponiji Uborak i problema u redovitom sustavu zbrinjavanja otpada, određena kao privremeno mjesto za pretovar komunalnog otpada s područja Mostara koje se prevozi na druge deponije u zemlji.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić u srijedu je pozvao građane sjevernog dijela grada da prekinu blokadu pristupa pretovarnom platou.
"Apeliram na građane sjevernog dijela grada koji blokiraju pristup pretovarnom platou da prestanu s tim jer prave i sebi i nama veliku štetu i ozbiljan problem", poručio je tada Kordić.
Također, u petak je skupina građana održala mirni skup u blizini pretovarnog mjesta u Sjevernom logoru.
Složena politička situacija
Stanovnici Zalika tada su poručili kako ne pristaju na to da se "sav teret krize s odvozom otpada prelama preko njihova naselja" te naveli kako ista pravila moraju vrijediti i za Rodoč.
Ministar financija HNŽ-a i zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta kazao je kako to i jest plan.
''Imajući u vidu složenu političku situaciju, rečeno je da će ovo biti mjesto za odvoz sa sjevernog dijela grada, a južni dio će ići na Rodoč'', rekao je Šuta.
Šuta je rekao kako problem deponije nema jednostavno rješenje, navodeći da ne postoji zakonska podloga za spalionicu, dok plan upravljanja otpadom na razini Federacije BiH nije donesen.
''Znamo problematiku deponije, nema jednostavnog rješenja. Nema zakonske podloge za spalionicu, plan upravljanja otpadom na razini Federacije nije donesen, a županija sama to ne može riješiti. Ovdje trebamo razgovarati argumentima. Cilj je da se smeće mora odvoziti i to je prioritet'', poručio je Šuta.
Pojasnio je kako pretovarne lokacije moraju funkcionirati još oko dva tjedna kako bi se omogućio organizirani odvoz otpada iz Mostara prema sanitarnim deponijama u drugim gradovima.
''Što se tiče pretovarnih stanica, one moraju biti još dva tjedna. One će omogućiti da se tu doveze smeće iz gradskih kamiona od nekoliko tona i pretovari u kamione od 20 tona, jer mali kamioni ne mogu voziti otpad u gradove u Bosni. Premali su i taj sustav ne bi funkcionirao'', kazao je Šuta.
Dodao je kako će upravo zbog toga veći kamioni preuzimati otpad i voziti ga prema legalnim sanitarnim deponijama.

-webp.webp)








-webp.webp)









-webp.webp)


