Uborak gori čitavu noć; požar namjerno izazvan?!
Tijekom noći s petka na subotu, aktivirao se požar na deponiji Uborak, a brojni građani javljaju kako se neugodan miris goretine i dima osjetio i u gradu.
Mostarski vatrogasci tijekom noći su u dva navrata intervenirali na području deponije pokušavajući staviti požar pod kontrolu.
"Sinoć smo u dva navrata intervenirali na Uborku, a jutros očekujemo pomoć dodatne mehanizacije, odnosno bagera, kako bismo mogli pristupiti sanaciji požarišta", rekao je dežurni vatrogasac Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar za Bljesak.info.
Prva intervencija je trajala od 23:25 do 00:50 sati, a druga od 01:55 do 02:50 sati. Prema podacima FHMZ-a, indeks kvalitete zraka u 08:00 sati u Mostaru je umjeren.
Namjerno izazvani požari?!
Građanska inicijativa ''Jer nas se tiče'' smatra kako se radi o namjerno izazvanim požarima. ''Uprava i uposlenici deponije vrše u kontinuitetu podmetanje požara kako bi dio smeća izgorio i tako se otvorio novi prostor za odlaganje. Štete koje se nanose po okolinu i zdravlje stanovnika Mostara su nesagledive'', stoji u Facebook objavi inicijative ''Jer nas se tiče''.
Problem odlagališta komunalnog otpada na lokalitetu Uborak jedan je od najdugovječnijih komunalnih i ekoloških problema u Mostaru.
Odlagalište godinama radi pod pritiskom lokalnog stanovništva okupljenog oko udruge ''Jer nas se tiče'', koje traži njezino zatvaranje i izmještanje na novu lokaciju zbog optužbi za onečišćenje potoka Sušica i rijeke Neretve.
Proteklih godina mještani i aktivisti u više su navrata blokirali odlagalište na Uborku, što je dovodilo do višednevnih prekida odvoza smeća s mostarskih ulica.
Nakon što je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u rujnu 2025. godine izdalo okolišnu dozvolu Javnom poduzeću Deponija d.o.o. Mostar, Grad Mostar oglasio se priopćenjem u kome je navedeno da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za početak procesa sanacije i zatvaranja deponije ''Uborak – Buđevci''.
Iz gradske uprave tad su naveli kako očekuju da će realizacija Plana prilagođavanja upravljanja otpadom teći bez zastoja kako bi deponija ''Uborak – Buđevci'' u idućih pet godina bila osigurana, sanirana i zatvorena.
Aktivisti nisu zadovoljni predviđenim planom jer on podrazumijeva otvaranje novih sanitarnih ploha koje bi bile u uporabi do konačnog zatvaranja odlagališta.











-webp.webp)
