Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Očekivano

Sramota u Gijonu, sramota u Santa Clari 44 godine kasnije

Nakon 44 godine novi "pakt" je potpisan jer je FIFA odlučila da osam najboljih trećeplasiranih selekcija u skupinama ide u drugi krug, što je ostavilo dosta prostora reprezentacijama za manipulaciju i biranje protivnika.
26.06.2026. u 10:14
text

Stariji ljubitelji nogometa se sjećaju utakmice igrane 1982. godine u Španjolskoj između Austrije i Zapadne Njemačke. Zapadnoj Njemačkoj je trebala pobjeda, znalo se kakva, Austrijanci su imali dvije pa nisu forsirali. Međutim, da su mogli predstavu drugačije izrežirati, mogli su.

"Moji igrači uvijek pronađu posebnu motivaciju protiv Njemačke," rekao je selektor Austrije, Georg Schmidt, uoči utakmice, vjerojatno lažući i sebe i druge. Alžir je mogao proći dalje ako Austrija ostane neporažena ili ako Zapadna Njemačka pobijedi s tri ili više golova razlike.

Nije se dogodilo niti jedno niti drugo. Dogodilo se to da je u 11. minuti utakmice Hrubesch, zabio na centaršut Littbarskog i to je bilo to. U bukvalnom smislu riječi. Dobro, nije bilo toliko providno u prvom dijelu, koliko u drugom. I tu je negdje čini pao dogovor, jer navodno su se igrači na poluvremenu "malo ispričali" pa je doduše nezvanično potpisan "pakt o nenapadanju".

Nakon 44 godine novi "pakt" je potpisan jer je FIFA odlučila da osam najboljih trećeplasiranih selekcija u skupinama ide u drugi krug, što je ostavilo dosta prostora reprezentacijama za manipulaciju i biranje protivnika, posebno u skupinama koje svoje utakmice tek trebaju igrati. Tako su priliku koja im se pružila iskoristili

Paragvaj i Australija. Neodlučen ishod u San Franciscu odgovarao je i jednima i drugima za potvrdu plasmana u šesnaestinu finala, a ono čega su se mnogi s razlogom pribojavali na koncu se i dogodilo. I to u najgorem obliku.

Sustav Svjetskog prvenstva, gdje čak osam od 12 trećeplasiranih momčadi u skupinama ide u drugi krug, ostavio je puno prostora reprezentacijama za manipulaciju i biranje protivnika, a upravo takvu pogodnost iskoristile su reprezentacije Australije i Paragvaja. I to na štetu Hrvatske u poretku najboljih trećeplasiranih momčadi. Neodlučen ishod u San Franciscu odgovarao je i jednima i drugima za potvrdu plasmana u šesnaestinu finala, a ono čega su se mnogi s razlogom pribojavali na koncu se i dogodilo. I to u najgorem obliku.

Utakmica je završila 0:0, Australija je osvojila drugo mjesto skupine D s četiri osvojena boda, koliko ima i Paragvaj, koji će s tim učinkom sigurno završiti među najboljim trećeplasiranim momčadima. A nogomet koji se igrao najbolje opisuju komentari na društvenim mrežama.

"Paragvaj protiv Australije bila je najočitija utakmica za 0:0 ikad. Obje momčadi proći će u nokaut-fazu i svi su sretni", napisao je jedan gledatelj. A to je bila jedna od blažih reakcija na viđeno.

"Ako ikad želite vidjeti 22 muškarca kako se pretvaraju da igraju nogomet, a pritom strogo paze da nitko slučajno ne zabije, uključite Paragvaj protiv Australije. Budući da oboje prolaze s remijem, utakmica se pretvorila u mirni kardio trening", "Paragvaj i Australija igraju najgoru utakmicu u povijesti svjetskih prvenstava, a možda i čovječanstva", nizali su se komentari nakon utakmice.

Neki smatraju kako treba istražiti utakmicu.

"Paragvaj i Australija trebaju biti pod istragom. Jasno su pokazali da nitko ne smije pobijediti. Ovo ismijava Svjetsko prvenstvo", napisao je jedan korisnik.

POVEZANO