Na Maksimir stiže Cardoso Varela
Transfer koji je svakako odjeknuo poput bombe, pišu Sportske Novosti. Mladi Varela postao je svjetska nogometna priča prije nekih mjesec dana. Tada su se portugalski mediji raspisali o velikom talentu koji je iz Porta otišao u - nižerazredni Odranski Obrež!?
Što se dogodilo? Talentirani krilni napadač koji već ima 22 nastupa i četiri gola za U17 reprezentaciju Portugala ušao je u problem u odnosima s Portom, te je preko menadžera Andyja Bare završio u Odranskom Obrežu. Razlog nepotpisivanju ugovora ležao u tome što je Porto inzistirao na ugovornoj odredbi po kojoj je imao izlaznu klauzulu od 30 milijuna eura, na što igrač i njegova obitelj nisu pristali. Vareli je ugovor s Portom istekao još 30. lipnja prošle godine godine, a kako nakon toga novi nije potpisao, Varela je postao slobodan igrač.
Povod za Varelin "bijeg" bila je - tako se barem pisalo u prosincu - ponuda koju je dobio od Barcelone. Katalonski Sport objavio je da se Barcelonin sportski direktor Deco sastao s Varelinim agentima, te da je mladi igrač već obišao La Masiju. Nešto kasnije se u priču oko Varele uključio i Manchester City, a onda i Borussia iz Dortmunda, Leipzig te još niz klubova. Uglavnom, svi su bili uvjereni da će se Varela kratko zadržati u Hrvatskoj, samo je bilo pitanje hoće li produžiti do Barcelone, Manchestera, ili neke treće destinacije.
Međutim, dogodio se veliki preokret. U Maksimiru su - nakon što su doznali tko im trenira "pod nosom" - reagirali brzo, te očito uvjerili obitelj Varela kako je Maksimir najbolja opcija za karijeru mladog krilnog napadača. Obitelj se u međuvremenu na licu mjesta uvjerila na koji način radi Dinamova škola nogometa, te su se već odlučili ostati u Maksimiru.
Dinamo ga može potpisati bez ikakve transferne odštete Portu, jer nema ugovor. Međutim, kod igrača koji su maloljetni postoji procedura koju Dinamo i Varela moraju proći. Modri će tako - preko Hrvatskog nogometnog saveza - pred FIFA-om pokrenuti postupak radi njegove registracije za Dinamo, jer o međunarodnim registracijama maloljetnih igrača odlučuje FIFA i to posebnom odlukom. Takav je bio slučaj i s Danijem Olmom, kada je Dinamo uspio ishoditi pozitivnu odluku sebi u koristi i naposljetku registrirati Olma, doduše iz drugog pokušaja. Nema razloga da ovaj put ne bude iz prvog, jer roditelji mladog igrača već su se preselili u Zagreb, što je za FIFA-u ključni detalj kad je u pitanju maloljetni igrač bez ugovora.
U Portugalu se, u prosincu pisalo kako Porto misli da još ima određena prava na mladog Varelu, te je moguće da pokrene postupak protiv njega, odnosno obitelji, ali to s Dinamom nema baš nikakve veze. Modri će ga čim dobiju zeleno od FIFA-e imati pravo registrirati i to kako smo već istaknuli potpuno besplatno.
Dinamo tako vjeruje da će uskoro u svojim redovima imati igrača koji pripada krugu najvećih nogometnih talenata u generaciji 2009. Vidjet ćemo kako će se portugalski talent snaći u Maksimiru, ali jasno je da će mu u klubu brzo otvoriti vrata prve momčadi. Znamo svi da SuperSport HNL, pa tako i Dinamo, već godinama kronično pate zbog nedostatka brzanaca na krilnim pozicijama...



-webp.webp)








-webp.webp)







-webp.webp)

