Nema proširenja lige bez specijalnih pozivnica
Danas je održana skupština Skupštine ABA lige na kojoj se potvrdilo kako neće biti proširenja lige bez pozivnica koje će se naplaćivati. Rekli bismo slično kao u košarkaškoj Euroligi. Skupština je održana u on line formatu, a ono najvažnije jesu pozivnice.
Nezvanično, ugovor koji bi se sklopio s ABA ligom bio bi višegodišnji, spominje se opcija da isti traje pet sezone. Za klubove u regiji ta bi pozivnica stajala do 250.000 eura, a onaj tko želi u ABA ligu sa strane trebao bi pozivnicu platiti 500.000 eura po sezoni.
Također, nema dvojbe da će Dubai igrati i sljedeće sezone. Kada je u pitanju rasplet ove sezone, većina klubova vlasnika je glasala za poštivanje postojećih propisa.
To znači da posljednji klub (Mornar) napušta ligu, dok pretposljednji klub - a to je Cibona - mora igrati kvalifikacije za ostanak s poraženim iz finala ABA 2 lige koje upravo igraju Bosna i Ilirija. Za pridržavanja propozicija glasali su Partizan, C. zvezda, Cedevita Olimpija, Mega, Budućnost, Studentski centar i Igokea. Protiv te odluke bili su Cibona, Zadar, Krka i Mornar, dok je FMP bio u ovom glasanju suzdržan. Već sada se špekulira o tome kako recimo Cibona nije raspoložena igrati niti kvalifikacije, niti platiti pozivnicu, što bi mogli značiti da napušta ligu!
U saopćenju nakon završene skupštine stoji sljedeće:
Na osnovu zaključaka Radne grupe koja je intenzivno radila na postizanju novog ugovora o komercijalnim pravima (medijska i marketinška prava), Skupština ABA lige j.t.d. prihvatila je ponudu renomirane međunarodne kompanije i ovlastila upravu da započne realizaciju i potpisivanje ugovora. Prema procjeni članova Skupštine, prihvaćena ponuda, koja podrazumijeva suradnju u narednih pet godina, osiguranu financijsku stabilnost, ali i sigurne temelje za dalji rast i razvoj svih takmičenja pod okriljem ABA lige j.t.d.
Istovremeno, na osnovu zaključaka Radne grupe, kao i odluke da će Prva ABA liga od sezone 2025/26. brojati maksimalno 20 klubova, Skupština ABA lige j.t.d. usvojila je niz kriterijima za dodjelu pozivnica. Usvojeni kriteriji, između ostalog, uključuju ograničenja u pogledu toga da li klubovi dolaze iz regiona, Europe ili šire, kao i pravo prvenstva i posebne kriterijima za vlasnike ABA lige j.t.d, koji bi, u skladu s Propozicijama takmičenja, mogli da izgube pravo učešća u Prvoj ABA ligi tijekom tekuće sezone.
Na osnovu usvojenih kriterija, Skupština ABA lige j.t.d. ovlastila je upravu da započne pregovore sa svim klubovima koji su u posljednje vrijeme zvanično izrazili želju da postanu članovi ABA lige, kao i s onima koji se do 22. maja 2025. godine obrate ligi s istom namjerom, i to u najkraćem mogućem roku“, piše u saopćenju ABA lige.

-webp.webp)








-webp.webp)








-webp.webp)





