Simfonijski orkestar najavljuje kako publiku u Mostaru očekuje koncert koji neće biti klasičan koncert ozbiljne glazbe, nego program zamišljen kao spoj simfonijskog zvuka i poznatih svjetskih hitova. Koncert će se održati u utorak, 23. lipnja, u parku Zrinjevac u Mostaru, s početkom u 21 sat, a ulaz za sve posjetitelje je besplatan.
''Koncert koji pripremamo nije koncert ozbiljne glazbe, nije koncert neke uštogljene glazbe, ali jest ozbiljan koncert s elementima simfonijske glazbe i najvećih svjetskih hitova. Naravno, teško je izabrati najveće svjetske hitove, ali od njih 158 tisuća odabrali smo pjesme koje bi trebale razveseliti ljude, malo nas rashladiti i uvesti nas u burnu nogometnu noć i sutrašnji nogometni dan. Za sve one koji žele malo predahnuti od nogometa, uzeti time out, smanjiti stres, ali i za one koji ne prate nogomet, ovo je idealna prilika da se nađu u Velikom parku, odnosno parku Zrinjevac u Mostaru, i uživaju u još jednom koncertu Simfonijskog orkestra Mostar'', kazao je Boris Čerkuč.
Boris Čerkuč je posebno istaknuo i soliste koji će nastupiti uz orkestar, navodeći kako je riječ o glazbenicima koji već godinama rastu zajedno sa Simfonijskim orkestrom.
''Nezaobilazni su i naši prijatelji solisti, kada govorimo o ovom koncertu. To su solisti koji rastu zajedno sa Simfonijskim orkestrom: Antonija Batinić, Oliver Bevanda, Nenad Tomičić, Anđela Bukovac i Mario Zovko'', rekao je Čerkuč.
Čerkuč je podsjetio kako se koncert održava u ozračju Svjetskog dana glazbe, koji se obilježava nastupima profesionalnih i amaterskih glazbenika diljem svijeta. Posebno je naglasio da je koncert u parku, kao i prethodnih godina, besplatan za publiku.
''Jučer su diljem svijeta pjevali i profesionalci i amateri, a ono što je najvažnije, pjevalo se besplatno. Tako je i koncert u parku, kao i svake godine, besplatan, što u današnje vrijeme, uz skupoću, ljetovanja i sve troškove koji dolaze s ljetom, ljudima jako puno znači. Publika zauzvrat neće dobiti neku jeftinjažu, nego nešto što bi se inače platilo dobrim novcem, s obzirom na to koliko je uloženo iskustva, rada, reda, discipline, znanja i svega ostaloga'', poručio je Čerkuč.
Oliver Bevanda istaknuo je kako mu je uvijek zadovoljstvo nastupati sa Simfonijskim orkestrom Mostar, osobito u ljetnom ambijentu i na otvorenom prostoru.
''Što reći, uvijek je zadovoljstvo sa Simfonijskim orkestrom provoditi ljetne noći, pogotovo kada smo na otvorenom, u parku. Mostarski park Zrinjevac donosi puno toga za razliku od zatvorenih prostora, primjerice Kosače, koju smo dosta puta napunili kada su u pitanju koncerti Simfonijskog orkestra. Kao i proteklih nekoliko godina, Svjetski dan glazbe obilježavamo na dostojanstven i velik način, kako glazbu i treba obilježiti, odnosno veličati'', kazao je.
Bevanda je najavio i dio programa u kojem će nastupiti.
''Ja sam ovoga puta, kao i nekoliko puta do sada, zadužen da publici prenesem ono najbolje kada je riječ o Freddieju Mercuryju. Otvaram koncert jednom pjesmom grupe Queen, a imat ćemo i nešto od Michaela Jacksona te jedan duet s Antonijom Batinić, koji mi je posebno drag. Ostavit ćemo to za sve naše gledatelje i slušatelje koji će doći da vide koja je to pjesma. U svakom slučaju, garantiramo jako dobar provod'', poručio je Bevanda.
Nenad Tomičić najavio je kako mu je koncert u parku jedan od najdražih nastupa, ponajprije zbog otvorenog prostora i suradnje sa Simfonijskim orkestrom Mostar.
"Mogu reći da je ovo moj najdraži koncert, jer je na otvorenom i jer je u pitanju Simfonijski orkestar. Moji prijatelji znaju koliko se radujem kada je Simfonijski orkestar u pitanju", rekao je Tomičić.
Dodao je kako će se publici predstaviti kroz više različitih glazbenih stilova.
"Okušat ću se u više stilova, od Lynyrd Skynyrda, preko Bee Geesa i AC/DC-ja, pa sve do Jamesa Browna. Uglavnom, bit će vrlo zanimljivo. Nadamo se da ćete doći, bit će oko 18 pjesama, dođite da se zabavimo, bit će lijepo i prozračno, kao i svake godine", poručio je Tomičić.
Damir Bunoza, ravnatelj Simfonijskog orkestra Mostar, istaknuo je kako je koncert besplatan za publiku, ali organizacijski vrlo zahtjevan projekt koji se priprema mjesecima.
''Koncert je besplatan, to je poklon gradu Mostaru i Hercegovini. No, s druge strane kulisa, riječ je o vrlo skupom i zahtjevnom koncertu. Na sceni će biti više od 30 ljudi, tu su pisanje aranžmana, veliki razglas, light show, videozid, velika pozornica i jedna velika organizacija koja se priprema mjesecima ranije. Po mom mišljenju, riječ je o spektakularnom koncertu. Kao ravnatelj Simfonijskog orkestra Mostar uveo sam tradiciju da u veljači imamo Valentinovski koncert u Kosači, na kojem izvodimo domaće obrade, a zatim i vanjski koncert u parku Zrinjevac, na kojem izvodimo strane hitove'', kazao je.
Bunoza je dodao kako koncert i ove godine nosi naziv ''World's Greatest Hits'', kao i prošle godine.
''Tim nazivom obuhvaćamo svjetske hitove. To je način da barem dva puta godišnje imamo koncerte na kojima izvodimo obrade popularnih pjesama, domaćih i stranih. Pokazalo se to dobrim i u prošlosti, dvorane su uvijek bile rasprodane, odnosno park popunjen, pa se nadamo da će tako biti i ove godine. Koncert će biti vrlo živahan, brzog tempa, nema nijedne balade. Uvijek kažem da taj koncert zamišljam kao njujorški koncert u parku, samo što je kod nas noću, jer je Mostar vrlo vruć grad. U 21 sat, kada se smrači, bit će malo svježije, a osigurali smo i piće za okrjepu'', kazao je Bunoza.
Zahvalio je i institucijama koje su podržale organizaciju koncerta.
''Hvala Gradu Mostaru, Županiji, Federalnom ministarstvu kulture i sporta, Ministarstvu civilnih poslova, svima koji su izdvojili sredstva i podržali ovaj projekt. Sve se počelo organizirati još prije godinu dana. Hvala i ispomoći Sarajevske filharmonije, čiji će članovi doći kako bi ovo bila jedna dvosatna, spektakularna večer'', poručio je Bunoza.