Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Građani u strahu

Mostarsko smeće sprema se za odvoz na druge deponije, građani negoduju na mjestu pretovara

Riječ je o prikupljanju smeća koje će, u skladu sa zaključcima kriznog stožera i dogovorima s drugim lokalnim zajednicama odmah biti prevezeno na deponije u Bosni.
23.06.2026. u 09:55
text

Sukladno odluci kriznog stožera, smeće s mostarskih ulica deponira se uz Mostarsko jezero, na lokaciji nikada izgrađenog bazena u naselju Vrapčići, od kud će biti pretovareno i odvezeno na deponije u Bosni.

Odlaganje je izazvalo negative reakcije građana koji se pribojavaju kako bi ova lokacija mogla biti pretrpana smećem što bi bio novi ekološki problem u Mostaru koji se od ponedjeljka suočava s ekološkom katastrofom zbog požara na deponiji.

Građani, koje nitko nije obavijestio o ovom potezu, spontano su se okupili kako bi spriječili dovoz smeća, a na teren je izašla i policija.

Kako doznajemo, riječ je o prikupljanju smeća koje će, u skladu sa zaključcima kriznog stožera i dogovorima s drugim lokalnim zajednicama odmah biti prevezeno na deponije u Bosni.

Na mostarskoj deponiji Uborak u ponedjeljak ujutro, oko 9 sati, izbio je požar koji se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu. Iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) su u potvrdili kako je stanje na požarištu i dalje teško, ali povoljnije nego tijekom dana.

Naveli su kako je odmah po dojavi na teren izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila te su svi radnici evakuirani i nisu prijavljeni slučajevi ozljeđivanja.

Oružane snage sa pješaštvom i cisternama su od početka uključene u gašenju požara, a podsjetili su kako je pomoć u gašenju iz zraka pružio i air tractor, koji je djelovao sa 13 izbačaja na deponiji Uborak u vremenu od 10:45 do 16 sati.

Tijekom dana na terenu požar je gasilo 30-tak vatrogasaca s 12 vozila, na terenu u ispomoć su došli i vatrogasci iz Čapljine.

"Stanje na požarištu u poslijepodnevnim satima je nešto povoljnije ali je i dalje teško, zbog vjetra koji mijenja smjer. Na terenu ostaje 10-tak vatrogasaca s tri cisterne", potvrdili su iz FUCZ-a.

Na zajedničkoj sjednici Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog Stožera HNŽ-a, donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće, izazvanom požarom u poduzeću JP "Deponija".

"Nadležne službe civilne zaštite , vatrogasne jedinice, hitna pomoć, air tractori, oružane snage i ostale službe zaštite i spašavanja poduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji i sanaciji posljedice požara", poručuju u priopćenju.

U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdale su preventivne preporuke za stanovništvo: izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje objekata, zaštiti ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda.

POVEZANO